Jak vytvořit z dorostu nebo mládeže tým, který přijímá nové lidi

By | | No Comments

„Udělejme všechno proto, aby nám neodcházeli mladí lidé z našich dorostů a mládeží!“ Je na této větě něco závadného? Čekání na Boha, nebo neschopnost něco udělat? Co je to „přijímat“ a jak „přijímat“? Proč mladí lidé odcházejí ze společenství? Má vůbec nějaký význam vedoucí dorostu, mládeže – nebo je to věc kolektivu? Má ještě dnes nějakou roli osobní příklad – funguje to? Jaké jsou životní styly mladých lidí? Hudba jako fenomén – pozitivní i negativní. Co zabíjí a co oživuje společenství? Dvě koncepce služby! Rád bych věděl odpovědi Pána Boha na všechny otázky tak těžkého tématu… přijďte, pokusíme se je společně odkrývat – možná budu muset změnit své pohledy, možná… a vezměte si s sebou Bibli.

Lovy beze zbraní i se zbraněmi aneb jak začít spolu chodit

By | | No Comments

„Lovení“ partnera nebo dar od Boha. Je třeba čekat anebo vzít věci do svých rukou? Loví jenom dneska spíš kluci nebo holky? Mají děvčata své zbraně? Mají kluci zase své? Co se dá z nich použít a co se dá zneužít? Upřímnost anebo finty na druhého. Co je hloubka a co je povrchnost? Flirt a koketérie. Kam až můžeme zajít, když spolu chodíme? Je třeba jít s dobou – žít spolu na zkoušku – je to i pro křesťanský vztah? Jak chápeme svatbu – nutné zlo, přelom, zbytečnost? Co je cudnost a zdrženlivost? Věříš v kamarádství kluka a holky? Už jsi toho o tom všem asi hodně slyšel, leze Ti to možná na nervy, ale přitom Tě něco uvnitř znepokojuje… můžeme si o tom povídat nebo můžeš jen poslouchat. Mít názor je dobré, přijmout názor hlubší a pravdivější je ještě lepší…

Jak žít s rodiči, aniž bych se zbláznil

By | | No Comments

Měl jsi někdy smíšené pocity o svých rodičích? Jeden den jsi je miloval, ale druhý den jsi je nemohl snášet. Nebo jeden den jsi byl s nimi rád, ale druhý den všechno, co řekli nebo udělali, ti lezlo na nervy. Jednou jeden kluk řekl: „Nemůžeš s nimi žít – ale bez nich taky ne.“ Pravděpodobně nemůžeš změnit své rodiče, ale jsou věci, které můžeš udělat, aby váš vztah byl silnější a zdravější. Co je klíčem k dobrým vztahům doma? Co bys měl dělat, když nesouhlasíš s jejich názorem? Musíš se vždycky podřídit? A jak bys měl reagovat, když to mezi tebou a rodiči neklape? V tomto semináři se pokusíme prakticky odpovědět na tyto otázky z Božího pohledu.

O přátelství v církvi

By | | No Comments

Přátelství je vzácné. Známe mnoho lidí. Ale máme skutečně přítele? O přetvářce mezi nejbližšími v církvi. Umělé křesťanství. Vypadáme správně, hovoříme správně, ale vevnitř nejsme v pořádku. Umělé úsměvy, svatý obličej. Každý je OK. Jsi ve farnosti, ale přitom jsi sám. Když máš problém, nemáš nikoho, za kým bys mohl přijít. Co by si lidé o mně pomysleli, když by se dozvěděli, že mám problémy se sexualitou, homosexualitou, anorexií, bulimií. To přeci nemohu nikomu povědět. Co by si o mně lidé pomysleli, kdyby věděli, že mám problémy např. s nemravnými myšlenkami a že jsem povázaný pornografií. Nikomu to nemohu povědět. Prvotní podmínka pro hluboký vztah je otevřenost. Víte proč nevěřící mají mezi sebou hluboké vztahy? Protože nic neskrývají. Jsou otevření mezi sebou. Dokážeme vytvořit v církvi takovou atmosféru, kde se lidé cítí bezpečni se svými zraněními a slabostmi? Atmosféru, kde mohu být upřímný a nemusím hrát divadlo a vím, že nebudu odmítnut? Co můžeme v církvi nabídnout?…

Recept na dobrý vztah

By | | No Comments

Jak mohu mít dobrý vztah? A s kým vůbec máme mít vztah? Máš kvality, které jsou potřebné, abys sám mohl být dobrým partnerem? Podíváme se, co na to říká Boží Slovo a proč to funguje!