AktualityNovinky

Překlad spisu „Pia desideria“ bude prezentován na konferenci Resolved

Spis Filipa Jakuba Spenera Pia desidera patří k nejvlivnějším knihám v dějinách církve. Útlá knížečka, která vyšla roku 1675 původně jen jako předmluva k Arndtově postile, se stala programovým manifestem pietistického probuzení. Spener pojal své dílo

jako diagnózu nemocí, kterými trpěly evangelické církve v jeho době, a navrhl několik „léčebných“ postupů: mj. realizaci zásady všeobecného kněžství, rozmanitost forem při studiu Písma, důraz na praktické křesťanství (nejen znalost doktrín). Pietistické hnutí, které spis podnítil, patří k hlavním historickým zdrojům současného evangelikalismu a mělo klíčový význam pro udržení protestantismu v protireformací stižených českých
zemích.

Dosud však Spenerovo nejvýznamnější dílo nebylo k dispozici českému čtenáři. V loňském roce se pro realizaci jeho překladu rozhodlo Křesťanské společenství, z. s.

Překlad byl pověřen Jaroslavu Plevovi, kazateli Bratrské jednoty baptistů. Proč vydavatel vůbec přistoupil k vydání titulu z doby barokní? „Lze říci, že toto dílo představuje program obnovy církve, který se už v minulosti osvědčil a může být vodítkem pro proměnu církve i v budoucnosti,“ uvedl Daniel Spratek, místopředseda KS. Jeden z recenzentů překladu, komeniolog prof. Jan Hábl z Univerzity Hradec Králové neskrýval příjemné překvapení nad souzněním Spenerových důrazů s myšlenkami Komenského; napsal: „Krásné dílo. Doslova těsně po Komenském vnímám podobného ducha, jazyk, zanícení. Evangelický čtenář bude nadšen, obviněn, povzbuzen… Je to teologicky nadčasové.“

Slavnostní prezentace českého překladu je naplánovaná na pátek 30. září 2022 od 19.00 hod. v modlitebně Církve bratrské v Hrádku ve Slezsku. Proběhne v rámci konference „Resolved“. O významu díla pojedná autor předmluvy k českému překladu – emeritní biskup Slezské církve evang. a. v. Stanislav Piętak. Následně budou o aktuálnosti Spenerových návrhů pro duchovní probuzení církví diskutovat čtyři panelisté. V programu nebudou chybět ani pietistické písně v moderním aranžmá.

Celý program konference je ke stažení zde. Pozvánku na prezentaci knihy naleznete zde.